Syndrom chorych budynków (SBS, z ang. sick building syndrome) ? kombinacja dolegliwości występujących w określonym miejscu (np. w budynku, w którym się pracuje). Wystąpienie przykrych dolegliwości związane jest głównie z zbyt małą ilością świeżego powietrza w pomieszczeniu oraz z jego złą jakością.Źródłami zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu mogą być organizmy żywe (np.
produkty uboczne oddychania, pocenia się, grzyby), materiały budowlane i elementy wyposażenia wnętrz (np.rozpuszczalniki, impregnaty drewna, związki emitowane przez farby malarskie, azbest), systemy wentylacji i klimatyzacji (np.mikroorganizmy żyjące w nieczyszczonych przewodach wentylacyjnych), powietrze zewnętrzne (np.
zanieczyszczenia chemiczne powietrza w dużych aglomeracjach miejskich) albo samo użytkowanie pomieszczeń (np.palenie tytoniu).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Syndrom_chorego_budynku
W domach i mieszkaniach można też zakładać czujniki wentylacyjne, czyli tzw.
czujniki dymu i czadu, które włączą się, kiedy pomieszczenia zostaną zadymione lub zacznie się do nich ulatniać gaz.
Jeżeli takie czujniki zaczną dawać ostrzegawcze sygnały albo mieszkańcy sami zauważą jakieś niebezpieczne symptomy, powinni od razu zadzwonić po straż pożarną lub przynajmniej zamówić przyjazd serwisu wentylacyjnego.Może on pojawić się w takim budynku mieszkalnym nawet w ciągu kilku minut.
naturalna - wymiana powietrza przy wykorzystaniu przeciągu grawitacyjna - wymiana powietrza wykorzystująca różnicę ciśnień między przestrzenią wentylowaną a ujściem kanału wentylacyjnego do atmosfery. Zanieczyszczone powietrze zostaje wyssane z pomieszczenia przez kratkę wentylacyjną, a do pomieszczenia napływa powietrze zewnętrzne przez celowo wykonane nawiewy (np.okna, kratki nawiewne sterowane higroskopijnie) albo nieszczelności w obudowie budynku mechaniczna - sterowana wymiana powietrza hybrydowa - kombinacja wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej stosowanych w zależności od zapotrzebowania na świeże powietrze i warunków pogodowych (różnicy gęstości powietrza wywiewanego i otoczenia)Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wentylacja.