Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:
Ten rok obfituje w rządowe pomysły na dofinansowanie rynku nieruchomości - jest "Mieszkanie dla Młodych", mają być mieszkania na wynajem (chyba też dla młodych), no i jest program dotacji do budowy domów energooszczędnych ( 30 tysięcy) i pasywnych ( 50 tysięcy ). No i super - zbuduj dom pasywny, dołożymy ci 50 tysięcy.
Wygląda dobrze, ale realia takie nie są. Czemu więc mimo dużego zainteresowania (jak twierdzą bankowcy), mało kto korzysta z tej świetnej opcji? Pewnie dlatego, że od kwoty dotacji trzeba zapłacić... podatek dochodowy. Więc już na "dzień dobry" tracimy całkiem sporo. Po drugie - dokumentacja, weryfikacja, audyty, dokumentacja...płyta fundamentowa, rekuperator, okna pasywne) za dużo nie zostaje.
O ile jest dobry na gleby niezbyt twarde - np trawniki, łąki i tym podobne; to jego wykorzystanie na twardej i ubitej ziemi może być ciężkie.
Do tego zadania najlepszy będzie szpadel z zaokrągloną końcówką.
Jest naprawdę praktyczny.
Jest coś jeszcze ciekawszego - dom autonomiczny. Co to znaczy? Domy autonomiczne są niezależne, nie korzystają z żadnej infrastruktury zewnętrznej, co oznacza że budować można ja praktycznie wszędzie.
To szczyt nowoczesnej technologii. Ta idea oczywiście wypłynęła bezpośrednio z domów pasywnych. Dużo łatwiej sobie wyobrazić, że może istnieć budynek niezależny, jeśli jego potrzeby energetyczne są minimalne.Takie domy są bardzo ekologiczne, ponieważ muszą bazować na takich źródłach energii.
Największym problemem jest prąd. Jest kilka sposobów ekologicznego pozyskania prądu - biomasa (idealne na terenach wiejskich, lub w lasach), wiatraki (wybrzeża, otwarte przestrzenie), woda (można wykorzystać np. stare młyny), no i energia słoneczna (w naszym kraju raczej mało opłacalna).Jednak zanim piękna idea domu autonomicznego się urealni, w Polsce trzeba zmienić prawo.
Obecnie budować można tylko na działkach budowlanych, z pozwoleniem na budowę i z cała masą dziwnych do spełnienia warunków (np.audyt energetyczny).